Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

Belirtiler

Belirtiler
4.021
24 Ocak 2022 - 8:15

TÜİK istatistiklerine göre miyokard enfarktüsü, en çok bilinen tanımıyla k-alp k-rizi nedeniyle her yıl yüz binlerce vatandaşımız hayatını kaybediyor.

Yapılan araştırmalar ve bilinçlendirme çalışmaları sayesinde de milyonlarca vatandaşımız da k-alp k-rizinden korunmayı başarıyor. Ancak yine de bu kor-kunç rahatsızlık hakkında insanların daha da bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Önemli olan ise k-alp k-rizi geçirmeden önce gerekli olan önlemleri alabilmek ve kendinizin kalp krizi riski taşıyıp taşımadığını bilmek.

Bir diğer acı gerçek ise kalp krizi geçiren bütün vatandaşların, k-riz öncesi belirtileri gözle görülebilir şekilde deneyim etmeleri. Dediğimiz gibi önemli olan belirtileri düzgünce gözlemleyebilmek ve uzman yardım almak.

işte K-alp K-rizi Öncesi belirtiler 1- Yorgunluk Hepimiz kimi zaman yorgun hissedebiliriz. Bu gayet normal. Ama markete giderken bile yoruluyorsanız, durup düşünmeniz gerekmektedir. Ek olarak, eğer birden ve hızlı bir şekilde nefesiniz kesiliyorsa, acilen doktora görünüp EKG çektirmeniz gerekmektedir. Eğer stresli biriyseniz ve k-alp sağlığınız pek de iyi değil ise her an ka-lp kr-izi geçirme riski taşıyorsunuz demektir.
2- Gö-ğüs ağrısı K-alp k-rizinin en belirgin belirtilerinden birisi de g-öğüs ağrısı ya da sıkışmasıdır. G-öğüs ağ-rısının benzeri ağrılar vücudun çeşitli bölgelerinde de gerçekleşebilir. Özellikle kollarda gerçekleşen ağrılara (sol koltuk altı da bu bölgelerden birisidir) dikkat edilmesi gerekir. Öte yandan benzer ağrılar boğazınızda, ensenizde, çenenizde, sırtınızda ve karnınızda da görülebilir. Ağrı genel itibari ile 15 dakika sürer.

3- Solunum sıkıntısı

K-alp k-rizi öncesi solunum sıkıntısı ve nefes darlığı deneyim edilir. Bunun temel sebebi de damarlarınızın tıkalı olması sebebiyle akciğe-rinize k-an gidemiyor oluşudur. Eğer nefes darlığı yaşamaktaysanız derhal bir doktora görünmeniz önerilir.

4- Dermansızlık Sık sık yorgun ve güçsüz hissediyorsanız bunun sebebi akc-iğerlerinize yeteri kadar kan gitmemesi olabilir. Kronik yorgunluk sendromuna sahip kişilerde kalp krizi riskine sıkça rastlanmaktadır.
5- Baş dönmesi ve soğuk terleme

Aşırı terleme k-alp k-rizi belirtilerindendir. Eğer aşırı ve sık terliyorsanız, doktora görünmeniz öneri edilir. Baş dönmesinin sebebi de genel olarak beyne yeteri kadar ka-n gitmemesidir.

6- Grip/Soğuk algınlığı A-teşiniz yüksek, şi-d-detli öksürüyor ve anormal şekilde üşüyor musunuz? Merak etmeyin, bunlar kalp krizinin direk belirtileri değildir. Ancak yine de bunların kalp krizi öncesi rastlanılan belirtiler olduğunu bilmekte fayda var. Kesinlikle dikkate alınması gerekir.

7- Saç dökülmesi

K-alp kr-izinin erken belirtilerinden birisi de saç dökülmesidir. Genelde 50 yaş üzeri erkeklerde görülen bu belirtiye kadınlarda da rastlanmaktadır. Bir doktor, ABC News’e yapmış olduğu açıklamada bunun sağlıksız k-an do-laşımından kaynaklandığını belirtti.
8- Düzensiz nabız

Nabız 1-2 dakika boyunca düzensiz şekilde atabilir. Normale dönmezse başınız döner ve yorgun hissedersiniz. Bunun tekrarlanması halinde doktorunuza danışmanız önerilir.

Yukarıda bahsedilen muhtemel kalp krizi belirtilerinin insandan insana ve kadından erkeğe değişiklik gösterdiğini bilmekte fayda var. Bu 8 muhtemel belirtiyi göz önünde bulundurarak hem kendi hayatınızı hem de başkasının hayatını kurtarabilirsiniz.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bunları Yapmalısınız
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuğun İsteği
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KAVURUCU SICAKLAR GELİYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Profesör ve Öğrenci
GÜNLÜK HABER AKIŞI
yansıyacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Antalya’da Deprem
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yapmayın Dedi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hamle Geldi
POPÜLER VIDEO GALERİLER
google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.